ON Semiconductor si své lidi vychovává už na školách

Čím více času budou věnovat studentům na středních a vysokých školách, tím dřív a jednodušeji budou moci využít jejich znalostí a dovedností ve své firmě.To je motto společnosti ON Semiconductor, která v České republice působí v Rožnově pod Radhoštěm a v Brně. Proto vkládají do přípravy potencionálních zaměstnanců už na školách nemalé prostředky.


Rožnov pod Radhoštěm, Česká republika – 25. října 2018 Česká větev světové korporace ON Semiconductor se prezentuje jako společnost, která podporuje technické vzdělávání a motivuje studenty, aby tyto technické obory studovali. „Intenzivně spolupracujeme se školami,“ říká Lenka Střálková z oddělení globální komunikace. „Jedním z projektů, který dlouhodobě děláme, je podpora technických laboratoří.“

 

Technické laboratoře školám pomáhají

Firma začala realizovat tuto formu spolupráce se školami už v roce 2005. „Od té doby jsme jich podpořili celkem sedm, laboratoře jsou na středních i vysokých školách. Každá z nich je zaměřená jinak,“ vysvětluje Střálková. „Chceme, aby se v nich vychovávali studenti s těmi správnými dovednostmi a znalostmi. Hlavní zaměření laboratoří samozřejmě plánujeme v úzké spolupráci se školami a podle jejich potřeb. Pokud je to možné, chceme participovat i na výuce, která v nich bude probíhat,“ doplňuje.

První laboratoř, otevřená roku 2005 na brněnském Vysokém učení technickém, slouží pro návrhy integrovaných obvodů. Firma ji vybavila počítači a servery, které umožnily náročné výpočty. „Studenti v rámci cvičení pracovali na stejných softwarových a hardwarových nástrojích, které máme u nás ve firmě,“ upozorňuje Václavík.

O dva roky později pomohla společnost ON Semiconductor na Masarykově univerzitě vytvořit laboratoř čistých prostor. „Z našich zařízení si škola vytvořila linku čistých prostor, na které studenti mohli vyrábět základní křemíkové polovodičové struktury,“ popisuje Václavík. „Byli tak schopni vyzkoušet si základní praktické procesní kroky.


V brněnském Ústavu mikroelektroniky VUT Brno vybudovala rožnovská firma v roce 2015 novou elektronickou laboratoř s kompletním vybavením přístroji za zhruba jeden milion korun. V ní se učí všichni studenti fakulty elektro základy výroby polovodičových součástek.“

Společnost ale neopomíjí ani region, kde působí. „Dvě rožnovské školy od nás dostaly dvakrát sto tisíc korun na vylepšení pracovního prostředí ve stávajících laboratořích,“ popisuje Václavík. „Součástí těchto dotací je nejenom příspěvek na přístroje, ale částečně i na nábytek,“ dodává. Letos udělala firma další krok – jeden milion korun se dělí mezi laboratoř fyziky na rožnovském gymnáziu a střední školu informatiky, elektrotechniky a řemesel, tedy bývalou „vakuovku“. V ní vznikne moderní víceúčelová IT laboratoř. „Ta bude využita pro několik předmětů, zejména pro mobilní systémy a aplikace nebo správu serverových systémů. Vyučovat se zde bude také informační bezpečnost a měření a diagnostika v IT,“ vysvětluje Lenka Střálková. „Kvalitní vzdělávání nemůže probíhat v nekvalitním prostředí. Chceme, aby laboratoře vypadaly tak profesionálně jako naše pracovní prostředí. Těžko budete studentům vysvětlovat, že děláme high-tech věci, když tomu neodpovídá prostředí pro výuku,“ doplňuje ji Radek Václavík.

Až na poslední dva projekty se všechny předchozí řešily z lokálního, tedy českého rozpočtu. Před dvěma lety spustila korporace globální sponzorský program, kde je podpora technického vzdělávání jednou z priorit. Rožnovským se podařilo prosadit do programu podporu laboratoří na regionálních středních školách, a to poměrně zajímavými částkami.

„Je evidentní, že i z hlediska korporace jde o kvalitní projekty,“ myslí si Václavík. „Pokud záměr dává smysl, podpoříme jej. Víme, že korporace dá peníze do regionu, kde má obrovskou továrnu a vývojové centrum,“ dodává.


„Jsme high-tech firma a chceme se věnovat talentům, které tady v okolí jsou,“ pokračuje Václavík. „Navíc je to podle mého názoru společenská povinnost, aby se firma naší velikosti podělila o část zisku. Aby zůstal tady v regionu a vrátil se lidem, kteří tady žijí a pracují. V Česku lidé spíše preferují zůstávat v rodišti. My chceme této vlastnosti využít, proto začínáme s technickou osvětou už na školách. A naše podpora je způsobem, jak školu i studenty ovlivňovat tak, aby tady zůstali a případně po škole zamířili k nám. Není mnoho míst, kde můžete pracovat se špičkovými technologiemi de facto uprostřed překrásné přírody,“ uvažuje.

Získat středoškoláky je pro firmu největší oříšek

Jedním z cílů firmy je podílet se ve středoškolských laboratořích také na výuce. „Na vysokých školách to funguje,“ říká Václavík. Zároveň si je vědom toho, že na středních školách ještě není vyhraněnost studentů taková. „Vymýšlíme témata a cvičení, která by byla pro studenty zajímavá. Jde o to, abychom je přesvědčili ke studiu technických oborů. Proto jim musíme vysvětlit, co tady děláme, ale srozumitelnou formou. A to není jednoduché, je to zatím náš největší oříšek. Tady nás čeká ještě spousta práce. Stejně tak jako se pokusit získat více techniků i z gymnázií. Vždyť i tam se učí matematika a fyzika,“ přemýšlí Václavík.

Do karet mu v tomto směru nahrává skutečnost, že ON Semiconductor je opravdu špičková firma ve svém oboru. „Víme tedy, co je a bude v kurzu,“ usmívá se Radek Václavík. „Máme představu, kam studenty směřovat, a myslíme si, že jsme podstatně pružnější než náš školský systém, který reaguje přece jenom pomaleji. Budeme se snažit dětem nabídnout zajímavou formu výuky, ovšem s důrazem na to, co pak od nich budeme potřebovat,“ dodává.

„Lidí potřebujeme pořád hodně. Pro celou českou část korporace je to více než 80 technicky vzdělaných zaměstnanců ročně,“ doplňuje jej Lenka Střálková. „Nejraději máme studenty, kteří k nám sami chodí a mají zájem o to, co děláme. Jeden den v týdnu tady mohou pracovat, o prázdninách také, dělají tu i diplomovou práci. Když pak po škole přijdou, my známe je, oni znají nás – a to je ideální stav,“ uzavírá.

 

Kontakt pro další informace:

Lenka Střálková

Global Communications

+420 606 731 834

lenka.stralkova@onsemi.com


Autor: ON Semiconductor
Fotografie: VUT v Brně a ON Semiconductor

Lenka Stralkova